W 2003 roku Rada Europejska rozpoczęła prace nad zdefiniowaniem wspólnych inicjatyw technologicznych, grupujących najważniejsze publiczne i prywatne instytucje odpowiedzialne za rozwój technologiczny (zwłaszcza w tych obszarach, w których Europa ma szansę zostać światowym liderem) oraz wspierające działania związane z Europejską Inicjatywą dla Rozwoju. Wraz z przedstawicielami przemysłu, instytucji naukowych, finansowych, reprezentantów rządu i samorządów, organizacji społecznych oraz grup decyzyjnych powołano Europejskie Platformy Technologiczne.
Najważniejsze cele ich działania:
- wypracowanie wspólnej, innowacyjnej i długoterminowej wizji rozwoju określonych technologii wspartej realizacją programów badawczych i wdrożeniami rezultatów,
- mobilizacja masy krytycznej zasobów badawczych i technologicznych (na płaszczyźnie narodowej i europejskiej, jak również prywatnej i publicznej),
- wypracowanie Strategicznego Programu Badawczego (Strategic Research Agenda).
Zadaniem Platform Technologicznych jest zdefiniowanie Wspólnych Europejskich Inicjatyw Technologicznych (Joint EU Technology Initiative), które będą kluczowym instrumentem w 7 Programie Ramowym UE.
W Polsce, z inicjatywy przedsiębiorstw, w poszczególnych sektorach gospodarczych trwa proces tworzenia Polskich Platform Technologicznych.